8 dolog, ami egy kertet élhetővé tesz
Ahány kert, annyiféle méret, adottság és stílus. Néhány szempontot érdemes végiggondolni a kert kialakítása, újratervezése előtt, hogy a későbbiekben ne nyűgként tekintsünk rá, hanem örömünket leljük a kint eltöltött időben.
1. Rendezett bejárat
Akár kicsi a kertünk, akár terebélyes, mindenképpen fektessünk hangsúlyt arra, hogy az otthonunk bejáratát barátságossá, hívogatóvá tegyük a hazaérkezők vagy vendégeink számára. Létrehozhatunk évszakokkal változó virágágyást vagy állandóságot nyújtó örökzöld kompozíciókat, esetleg sövénykerítést, a lényeg, hogy a bejáratot szegélyező növények legyenek egész évben dekoratívak. Hely hiányában vessünk be kaspókat és függőkosarakat, ültessünk beléjük strapabíró növényeket, amelyek elviselik az erős napfényt és az időnkénti kiszáradást is.
(Kattints a képekre, ha nagyobb méretben szeretnéd nézni őket.)
2. Utak, járdák, szegélyek
Gyakori látvány a széleinél körbeültetett kert, ahol a tulajdonos nem tud mit kezdeni a középső résszel. Pedig milyen izgalmassá és mozgalmassá tehető utakkal, szegélyekkel, vagy más térszervező elemekkel! A dizájnon túli gyakorlati előnye, hogy a kitaposott fű helyére burkolat kerül, így egész évben tiszta lábbelivel közlekedhetünk a kert egyik végétől a másikig.
4. Színes virágok és változatos formák
A kertészeti katalógusok képei ellenállhatatlan vágyat ébresztenek minden virágkedvelőben egy-egy új növény beszerzésére. Színpompás viráguk azonban jó, ha egy hónapig virít, aztán egy évre el is tűnnek a kertünkből. Tervezéskor részesítsük előnyben azokat az örökzöld és lombhullató növényeket, melyek formájukkal, érdekes lombszínükkel az év nagy részében díszítik kertünket. Ők adják a keretet a hetente, havonta váltakozó virágágyásoknak, melyekbe a folytonos virágzás érdekében gondosan válogassunk össze különféle évelő és egynyári fajtákat, virágzási idejük és színük szerint.
5. Ehető növények
Minden kerttulajdonost örömmel tölt el, mikor növényei szépen fejlődve és virágozva hálálják meg a törődést. Szintet ugorhatunk a boldogságban, ha ehető növényekkel gazdagítjuk kertünket, mert mi lehet finomabb a saját termesztésű zöldségeknél, gyümölcsöknél? Tervezzünk sajátos hangulatú díszkertet vagy amolyan franciás konyhakertet (potager) a szokványos unalmas zöldségágyások helyett. Hogy elégedettségünk töretlen legyen, válasszunk a kert klimatikus és talajviszonyainak megfelelő, kártevőkkel szemben rezisztens gyümölcsfajtákat, zöldségekből kezdésként pedig a kevésbé igényes fajtákat. Kisebb fűszernövényeket ültethetünk vegyes ágyásokba, míg a terebélyesebb növésűek (levendula, rozmaring, zsálya) például a kerti utak mellett érvényesülnek illatukkal leginkább.
7. Komposztálás és esővízgyűjtés
Nem állítom, hogy nélkülözhetetlenek, viszont ha van lehetőség az elhelyezésükre, nagyon hasznos, pénztárca- és környezetkímélő mindkét megoldás. A komposztáló elnyeli a konyhában és a kertben keletkező egész éves zöldhulladékot, mely később szerves trágyaként biztosítja a talaj tápanyagokkal való ellátását, továbbá növeli vízmegtartó képességét.
A csapadék eloszlása nem igazán mondható egyenletesnek, különösen az utóbbi években. A növények a nyári intenzív növekedési időszakukban igényelnék a legtöbb nedvességet, azonban ilyenkor ritkán esik, a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű esőt pedig nem tudja felszívni a föld. Nagyobb vízmennyiség gyűjtése földbe süllyesztett tartályban vagy épített ciszternában lehetséges, ezt házépítéskor vagy komolyabb tereprendezéskor érdemes fontolóra venni. Kisebb beruházás az esővízgyűjtő hordókba vezetett csatornakifolyó. Elismerem, a nagy zöld vagy fekete hordó nem a legesztétikusabb látvány (némi takarással azért orvosolható), a csapvízzel való locsolás viszont roppant drága és a növényeknek sem ideális. Egy átlagos eső alkalmával egy-egy ereszcsatornából kb. 250-300 liter lágy víz gyűjthető össze, ezt semmiképpen ne hagyjuk kárba veszni!
A mulcsolás (szerves anyaggal – fakéreg, szalma – való talajfedés) amellett, hogy segít a gyomok ellen folytatott harcban, csökkenti a párolgást, védi a talajt a kiszáradástól, így tulajdonképpen ezt is bevethetjük víztakarékossági megfontolásból.
Pinterest albumunkban még több inspirációt találsz!
A mai téma minden pontjáról önálló bejegyzést tervezek írni a jövőben, az ezekkel kapcsolatos elmélkedéseimet, inspirációimat és projektjeimet a Kert kategóriára kattintva találjátok majd. Ti melyik témát olvasnátok elsőként?
Sorry, the comment form is closed at this time.